مغز گردو

خشک کردن مغز گردو به روش(منزل،سنتی و صنعتی )

خشک کردن مغز گردو

خشک کردن مغز گردو

پس از رسیدن و برداشت گردوها باید مراحلی را طی کنید تا بتوانید از گردوهای مرغوب و خوشمزه کسب درآمد کنید. اگر سؤال شما نیز این است که گردو تازه را چگونه خشک کنیم مراحل زیر را مطالعه نمایید.

مغز گردوی خیس را چگونه خشک کنیم

1. برداشت گردو

اولین مرحله مربوط به برداشت گردو است. زمانی که پوست گردوها سبز و ترک خورده هستند، بهترین زمان برای برداشت و چیدن گردو است

 

اگر از زمان برداشت گردو مطمئن نیستید، کافیست روی پوست گردو را فشار دهید. اگر اثر انگشتتان، رد سیاهی روی پوست سبز گردو باقی نگذاشت، زمان برداشت گردو فرا رسیده است. معمولا گردوها با توجه به اقلیم منطقه خود، در ماه مرداد یا شهریور آماده برداشت می شوند.
در این مرحله حتما از دستکش استفاده کنید تا با دستان سیاه مواجه نشوید.

 

2. جدا کردن پوست سبز گردو

بعد از برداشت گردو نوبت به جدا کردن پوست سبز گردو می رسد. این مرحله سختی های خاص خودش را دارد که با استفاده از روش هایی که در ادامه بررسی می‌کنیم، این مرحله آسان‌تر  می‌شود.

روش های خشک کردن مغز گردو شامل:

روش خشک کردن طبیعی

 

گردو ها را پس از شستشو روی یک ملحفه در سطح زمین و به دور از تایش نور مستقیم پهن کنید و هر چند روز یکبار آنها را جابه جا کنید تا تمام قسمتهای آنها در معرض هوا قرار بگیرند.نور مستقیم خورشید موجب سوختن و سیاه شدن مغز گردو می شود.

 

پس از چند روز تعدادی از گردوها را بشکنید تا از خشک بودن آن اطمینان بدست آورید. یک گردو زمانی به خوبی خشک می شود که پوست و مغز آن ترد و شکننده باشد. اگر گردوها هنوز رطوبت دارند چند روز دیگر باید به خشک کردن آنها ادامه دهید. رطوبت باقی مانده در گردو موجب فاسد شدن و کپک زدگی آن می شود.

 

روش خشک کردن گردوی تازه در منزل

طریقه خشک کردن گردو تازه بدون پوست

خشک کردن مغز گردو : گردوها را بعد از شستشو روی یک ملحفه سفید در فضایی که تهویه مناسب داشته باشد پهن کنید. محیطی را انتخاب کنید که گردش هوای خوبی داشته باشد و از خشک کردن گردوها در انباری بپرهیزید. گردوها را با فاصله کنار هم روی ملحفه یا روزنامه قرار دهید تا فاصله کافی برای گردش هوا وجود داشته باشد.

 

اگر گردوهایی با مغز سیاه رنگ نمی‌خواهید، گردوها را در مقابل تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید. اگر در فضای آزاد گردوها را خشک می کنید، حواستان باشد که در زمان بارش باران روی آن‌ها را بپوشانید و یا گردوها را جمع‌آوری کنید.

این مرحله چند روزی طول می کشد و نیاز است هر چند روز یکبار گردوها را جابجا کنید تا تمام قسمت ها در معرض هوا قرار بگیرند.

دمای محیط بیش از 25 درجه سانتی گراد گردوها را خراب می‌کند، دمای محیط را کمتر از 25 درجه نگهدارید.

 

برای اطمینان از خشک شدن کامل گردوها بعد از چند روز تعدادی از آن ها را بشکنید. اگر پوست و مغز گردو شکننده و ترد بود گردوها به درستی خشک شده‌اند و اگر احساس کردید رطوبت دارد چند روز دیگر به خشک کردن گردوها ادامه دهید. رطوبتی که در گردو است باعث فاسد شدن و کپک گردو ها می شود.

 

اگر زمان کافی و یا حتی مکان مناسب برای خشک کردن گردو در منزل ندارید، می‌توانید از فر برای این کار استفاده کنید. بهترین روش خشک کردن گردو تازه در فر این است که فر را روی دمای ۳۲ تا ۳۸ درجه سانتی‌گراد روشن کنید. سپس گردوها را داخل سینی فر بچینید. اجازه دهید گردوها برای ۳۶ ساعت در فر بمانند تا به آرامی خشک شوند. توجه داشته باشید که دمای فر باید خیلی کم باشد، وگرنه گردوها خراب و چروک می‌شوند.

 

بهترین دما برای خشک کردن مغز گردو ها

 

بهترین دما برای خشک کردن گردوها دمای ۴۳ درجه سانتی‌گراد و رطوبت ۳۰ درصد است. گردوی تازه باید طوری خشک شود که میزان رطوبت آن بعد از خشک شدن حدود ۷ تا ۸ درصد باشد. در این شرایط گردوها بعد از ۳ تا ۴ روز با بالاترین کیفیت خشک می‌شوند.

 

روش خشک کردن صنعتی

 

در این روش گردو ها را در اتاقکی قرار می دهند که در کف آنها تورهای استیل و مشبکی قرار دارد تا هوا از میان گردوها تبادل داشته باشد. در این روش به دستگاه گرم کن و پنکه نیاز است. گردوها پس از یک روز کاملا خشک می شوند.کاهش بیش از حد رطوبت گردوها و هزینه انرژی مصرفی از معایب این روش است.

 

روش خشک کردن گردو با دستگاه خشک کن

برای خشک کردن گردوی تازه می توانید از دستگاه خشک کن استفاده کنید. یکی از مزایای استفاده از این روش، تنظیم دمای مورد نظر است. علاوه بر این روغن مغز گردو نیز خشک نمی شود بنابراین طعم و مزه گردوها حفظ می شود

 

 

 

سوالات متداول

 

بهترین روش خشک کردن مغز گردو تازه چیست؟

 

برای خشک کردن گردو می‌توانید آن را در معرض هوا قرار دهید و یا به صورت مغز شده در فر و دستگاه خشک‌کن گردوها را خشک کنید. گردوها به صورت عمده با استفاده از تجهیزاتی مخصوصی به روش صنعتی خشک می‌شوند.

 

نحوه خشک کردن گردو تازه در خشک‌کن چگونه است؟

برای خشک کردن گردو به این روش باید ابتدا گردوها را مغز کنید و بعد مغز گردو را داخل دستگاه بچینید. دستگاه خشک کن را با دمای مناسب تنظیم کنید و سپس اجازه دهید گردوها به آرامی خشک شوند.

مقاله بعدی : خشک کردن گردو با پوست

مقاله : خشک کردن مغز گردو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *