مغز گردو

دلایل سیاه شدن مغز گردو چیست؟سفید کردن مغز گردو

دلایل سیاه شدن مغز گردو

دلایل سیاه شدن مغز گردو چیست؟

مغز گردو بنا به دلایل مختلفی ممکن است به رنگ تیره در آید. این را پیش از شروع صحبت درباره کرم مغز گردو مطرح کردیم که بدانید هر تیرگی در مغز گردو، الزاماً به معنای کرم درخت گردو نیست. کرم مغز گردو می‌تواند یکی از دلایل سیاه شدن یا خراب شدن مغز درخت گردو باشد که تصاویر آن را نیز در ادامه به شما نشان خواهیم داد. اما تیرگی گردو می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد. مانند:

 

 1. رقمنهال گردو و ژنتیک آن
 2. بیماری بلایت
 3. تغذیه گیاه از حیث کود دهی
 4. زمان نامناسب برداشت محصول
 5. شیوه ناصحیح و غیر استاندارد خشک کردن گردو
 6. عوامل محیطی مانند نور، دما، رطوبت و… در زمان پرورش میوه
 7. نوع و میزان آبیاری
 8. کرم مغز خوار گردو

 

مغز گردوی درشت و سفیدرنگ جزو ویژگی‌های جذاب گردو است که در قیمت گردو تاثیرگذار است و همه افراد حاضرند هزینه بیشتری را بابت آن بپردازند. برای داشتن مغز گردوی درشت باید در زمان خرید نهال به نوع و کیفیت نهال توجه کنید.

 

یکی از مشکلاتی که کیفیت گردو را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث خسارت زیادی می‌شود، مسئله سوختگی یا همان سیاه شدن مغز گردو است. نهال گردو تویسرکان یکی از ارقام ایرانی است که مغز عالی و درشتی دارد اما چرا گاهی اوقات با مغز سیاه آن موجه می‌شویم؟

 

 

خرید نهال گردویی مرغوب می تواند یکی از مهم ترین دلایلی باشد که از سیاه شدن مغز گردوی شما جلوگیری نماید. زیرا درختان گردو به صورت ژنتیکی از کیفیت ویژه ای برخوردار هستند. یک سری نکات طلایی برای انتخاب بهترین نهال گردو و پیشگیری از سیاه شدن مغز آن‌ها وجود دارد که عبارت اند از:

 

 

 1. در فروردین ماه، اغلب درخت‌ان گردو از ارتفاع یک تا دو متری سربرداری شوند.
 2. پس از گذشت 7 روز که شیره تنه خارج گردید، پیشنهاد می شود این کار را انجام بدهید برش کوچکی از سطح تنه ایجاد شود تا در سطح تازه‌ای از تنه در دسترس قرار بگیرد.
 3. برای درختان گردویی که در ارتفاع 2 متری چند شاخه شده‌اند، یک شاخه را حفظ کنید و سایر شاخه‌ها را سربرداری کنید.
 4. در زمان پیوند، پیوندک ‌ها به قطعات ۲۰ تا ۳۰ سانتی ‌متری با حداقل دو جوانه ماده تقسیم می‌شوند.
 5. بعد از برش پیوندک، پوست تنه برش پیدا کند و پیوندک بعد از قرار گرفتن در قسمت پیوند با میخ ثابت گردد و جای پیوند با پوشش‌های محافظ، پوشیده ‌شود.
 6. بعد از چند هفته در صورت گیرایی پیوند، جوانه ‌ها رشد پیدا می‌کنند.
 7. پس از گذشت زمان کوتاهی، پوشش‌ ها حذف و محل پیوند با چسب باغبانی کاور شود.
 8. در سال ابتدایی کاشت درخت گردو برای نگهداری و پیشگیری از شکستن شاخه ‌های رشد یافته، از قیم کمک بگیرید.
 9. در سال‌ های بعدی رشد درخت گردو، هرس مناسب باعث ایجاد یک تاج جدید در درخت خواهد شد که محصول با کیفیتی نیز تولید کرده.

 

با رعایت موارد بالا می توانید علت سیاه شدن مغز گردو، را تا حد مطلوبی پیشگیری نمایید.

 

 

روش‌های سفید کردن گردو

 

برای سفید شدن مغز گردو، دو روش وجود دارد که شما می‌توانید متناسب با حجم گردوهایی که تصمیم به سفید کردن آن دارید، از یکی از این روش‌ها استفاده نمایید.

 

۱- روش صنعتی سفید کردن مغز گردو

 

این روش برای زمانی مناسب است که بخواهید حجم زیادی گردو را سفید کنید. برای سفید کردن گردو در این روش، از ماشین آلات صنعتی مخصوصی که در کارخانه‌ها یا تولیدی‌های مواد غذایی قرار دارد، استفاده می‌شود؛ به این صورت که مغز گردوها را درون دستگاه می‌ریزند، دستگاه پوست رویی مغز گردو را جدا کرده و در نهایت مغز گردو سفید به شما تحویل می‌دهد.

 

 

۲- روش خانگی سفید کردن مغز گردو

 

اگر میزان گردوهایی که می‌خواهید سفید کنید کم است، این روش بهترین گزینه برای شماست. در این روش ابتدا باید مغز گردوها را مدتی در آب و یا آب نمک ولرم خیس کنید تا جایی که پوست رویی مغز گردوها شل شده و از گردو جدا شوند تا در نهایت مغز گردویی سفید و زیبا داشته باشید.

 

 

مقاله : دلایل سیاه شدن مغز گردو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *