آشپزی با گردو

سس گردو یک سس ایتالیایی ( طرز تهیه تهیه سس گردویی )

سس گردو

طرز تهیه سس گردو

 

سس گردو یک سس خامه ای و کلاسیک ایتالیایی است که می توانید آن را به هر پاستای خشک، تازه یا پر شده برای یک وعده غذایی نسبتاً سریع و آسان  اضافه کنید.

 

فروشگاه آقای گردو 

 

سس گردو چیست؟

سس گردو یا سالسا دی نوچی در ایتالیایی، یک سس خامه ای است که از گردوی خرد شده، روغن زیتون، سیر، پنیر پارمزان و گیاهان تازه تشکیل شده است. سس خامه ای اغلب پانسوتی (یک راویولی علفی و پر شده) را همراهی می کند اما با انواع شکل های ماکارونی به خوبی کار می کند.

 

این سس که پستو گردو نیز نامیده می شود، ستونی از آشپزی در لیگوریا، منطقه ای در شمال غربی ایتالیا است. غذاهای لیگوریا ترکیبی از ایتالیایی کلاسیک با تأثیرات مدیترانه ای است، با توجه به اینکه خط ساحلی و پایتخت لیگوریا، جنوا، در امتداد ریویرا ایتالیا قرار دارد. پستو ریحان که با ریحان تازه، آجیل کاج، روغن زیتون، پنیر پارمزان و سیر تهیه می‌شود، یکی دیگر از سس‌های محبوب در ریویرای ایتالیا است.

 

3 راه برای لذت بردن از این سس

 

سس خامه ای گردو بسته به میزان غلیظ یا رقیق بودن سس، کاربردهای زیادی دارد. در اینجا چند روش برای لذت بردن از این سس بر پایه وجود دارد:

به عنوان آبگوشت: می توانید از سس  به عنوان آبگوشت برای مرغ پخته شده یا مرغ میلانی استفاده کنید. مخلوط ضخیم را با آب مرغ یا شیر رقیق کنید تا به یک قوام سس غلیظ برسید. طعم‌های سنتی ایتالیایی مانند گوجه‌فرنگی خشک شده، رزماری تازه، آویشن تازه، فلفل قرمز خرد شده و جعفری تازه خرد شده را به غذا اضافه کنید.

 

 

سس گردو برای روی پاستا:

طرز تهیه سس ایتالیایی

سنتی ترین راه برای لذت بردن از سس گردو ریختن روی پنسوتی یا ماکارونی پر شده دیگری مانند راویولی یا تورتلینی پر از ریکوتا است. با این حال، سس روی هر نوع پاستا کار می کند – آن را با gnocchi، fusilli یا linguine امتحان کنید. می توانید مقداری از آب پخت ماکارونی را رزرو کنید تا در صورت نیاز سس رقیق شود.

روی نان بمالید: سس گردوی غلیظ تر و کلفت تری درست کنید تا از آن به عنوان اسپری برای کراستینی استفاده کنید – برش هایی از نان برشته شده، مانند باگت. علاوه بر سس گردو، می توانید از تاپناد زیتون یا سیر تفت داده شده روی کراستینی استفاده کنید.

 

طرز تهیه سس گردو

زمان آماده سازی
10 دقیقه
زمان کل
25 دقیقه
زمان پخت
15 دقیقه

 

1 نان بدون پوسته را در شیر خیس کنید تا کاملاً اشباع شود. نان را از شیر خارج کرده و با دست فشار دهید تا مایع اضافی آن خارج شود.

2 در غذاساز (یا می توانید از هاون و هاون استفاده کنید)، نان، گردو، حبه سیر، مرزنجوش و پنیر پارمزان را قرار دهید. این مواد را آنقدر بپزید تا با هم ترکیب شوند اما هنوز کلفت شوند.

3 در حالی که غذاساز روشن است، روغن زیتون را به آرامی داخل آن بریزید. مخلوط باید صاف شود.

4 سس را بچشید تا در صورت لزوم چاشنی آن را تنظیم کنید. نمک و فلفل را اضافه کرده و دوباره میل کنید.

5 اگر قصد دارید سس گردو را روی پاستا سرو کنید، پاستا را در قابلمه بزرگی با آب جوش تا آل دنته یا طبق دستور بسته بپزید. 1 فنجان از آب پخت ماکارونی را رزرو کنید.

 

 

6 برای سرو، سس گردو را در یک قابلمه بزرگ بریزید، خامه غلیظ را به آن اضافه کنید و سس را روی حرارت ملایم گرم کنید. پاستا را اضافه کنید و چند دقیقه بپزید و غلظت سس را با آب ماکارونی به میزان لازم تنظیم کنید. پس از پختن غذا، انتخابی است که روی پاستا و سس را با گردوی خرد شده باقیمانده یا ذخیره شده، آرد سوخاری برشته شده و پنیر پارمزان پر کنید.

 

 

اینستاگرام آقای گردو 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *